Sörözéssel egybekötött állásbörze a Dreherrel

Szerző: | 2017.11.03 | Hírek

Rendhagyó állásbörzét tart a Dreher Sörgyárak november 7-én az Ankertben, amelyen a vállalat igazgatóival és vezető munkatársaival történő kötetlen beszélgetések, interaktív esettanulmányok, előadások, érdekes feladatok, kulisszatitkok és még számos izgalmas program mellett első kézből ismerhetik meg a leendő munkavállalók és érdeklődők hazánk egyik legnagyobb sörgyárát.

Játékok és nyeremények is várják a látogatókat, akiket – amennyiben előre regisztrálnak az eseményre – egy korsó sörrel is megvendégelnek az helyszínen. A részvétel ingyenes!

Időpont: 2017. november 7. kedd, 18:00–21:00

Helyszín: ANKER’T /1061 Budapest, Paulay Ede u. 33./

Belépés: Ingyenes. Minden előre regisztráló a Dreher Sörgyárak vendége egy korsó sörre!

További információ: www.facebook.com/events/125483318209072; http://dreherzrt.hu/hirek/allasborze-egy-korso-sor-mellett/

No de mi is várja az érdeklődőket? A Dreher munkatársai kedvcsinálónak összegyűjtöttek néhány izgalmas sörgyári munkakört, amely az Ankertben is szóba kerül.

1, Sörkóstoló

Igazi álommeló annak, aki szereti a sört, de a lelkesedés mellett jó ízlelés és szaglás is kell hozzá. Hiszen miután majd egy éven át tanulja a szakmai fogásokat, hetente kóstolja a sörgyár itthoni boltokból, illetve a környező országokból származó termékválogatásait, hogy megvizsgálja, mennyire egyeznek a sörök az előírt ízprofillal. A sörkóstoló az innovációs folyamatban is részt vesz, a termékfejlesztés során például végül ő választja ki azokat a legjobb főzeteket, amelyeket megmutatnak a fogyasztóknak tesztelésre. Természetesen, ha megjelenik egy új konkurens sör a piacon, azt is ő értékeli ki.

2, Fesztiválmenedzser

Szeretsz mindenféle sör-, gasztronómiai és zenei fesztiválon pörögni? Akkor ezt az állást neked találták ki, hiszen a sörgyári rendezvényszervező dolga, hogy minden fesztiválon ott legyen, ismerje azokat kívülről-belülről és persze gondoskodjon róla, hogy megfelelő minőségben és mennyiségben folyjon a csapból a hideg sör, amit a sörpadon, napernyők alatt ülve kortyolhatnak a bulizók. Feladata még teljesebb, ha a sörgyárban áll a bál, azaz a sörgyárfesztiválra kerül sor.

 

3, Sörnagykövet

Nemcsak imádsz a haverokkal kocsmázni és a társaság középpontja vagy, de profin csapolsz is, érdekel a sörfogyasztás kultúrája, a filmezés, fotózás, utazás? Akkor az Isten is sörnagykövetnek teremtett, aki nem egy nagybajúszú, pocakos úriember, sokkal inkább egy igazi, mai vagány arc, aki a sörözőket járva okítja a csaposokat. Emellett bemutatókon népszerűsíti világszerte a márkáját, filmeket, kiadványokat készít róla, sörtúrákat szervez, olykor titkos vásárlóként teszteli a sörözőket.

 

4, Dolgozói pubvezető

Az csak nyilvánvaló, hogy a sörgyári dolgozók, menedzserek és igazgatók – szigorúan munka után – egy korsó sör mellett vezetik le a napi feszültséget, természetesen a vállalat költségére. Ehhez persze egy saját sörgyári pub is dukál, amelynek kocsmárosa valószínűleg a leginformáltabb személy az egész cégnél. A pub vezetője garantálja az összes belső rendezvényen is a tökéletes kiszolgálást.

 

5, Sörmester

A sörgyártás szíve-lelke, aki új maláta- és komló kombinációkon töri a fejét, vagyis azokon az innovációkon, aminek a végén új söröket kóstolhat meg a nagyközönség. Kis mennyiségben lefőzi, laborvizsgálatok és a kóstolás során teszteli, majd nagy mennyiségben való termelésre is alkalmassá teszi a receptúrákat. Ő felel azért is, hogy a piacon a sör minősége megfelelő legyen. Háttérismerete a technológiákról, alapanyag- és sörfajtákról, kémiai folyamatokról végtelen.

 

+1 Léhűtő

Fiam, ha így folyatod, belőled léhűtő lesz! – ez ma már legfeljebb egy atyai intés, de nem is olyan régen a léhűtő még egy valós, sörgyári foglalkozás volt.  A forró, frissen főzött sörlét az erjesztés előtt ugyanis le kell hűteni, hogy az élesztőgombák ne pusztuljanak el a melegben. Ezt egykor széles, lapos kádakban, jól szellőző helyeken tették, a léhűtő dolga pedig az volt, hogy a meleg folyadékot hosszú nyelű lapátokkal kavargatva segítse a folyamatot, illetve a léhűtő padlások ablakain lévő lamellákat állítgassa, a terem lehető legjobb szellőzését biztosítva. Talán mert a nagy melegben, gőzben gyakran megálltak pihenni a munkások, ezért vált az évszázadok során a léhűtő a semmirekellő ember szinonimájává.