Ismert séfek is hazai tájfajtát választanak

Szerző: | 2022.04.19 | Fenntartható, Hírek

A Föld napja alkalmából az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet a tájfajta növények jelentőségére, az egészséges bioélelmiszerek fogyasztására és a fenntartható, ökogazdálkodási élelmezési rendszerek szerepére hívja fel a figyelmet.

Az ÖMKi kutatási projektje megkapta a Highlights of Hungary előkelő helyezését, még többet hallhattunk a tájfajta paradicsomokról, mint a hazai ökokutatás egyik büszkeségéről. Farkas Richárd (Dining Guide Év Ifjú Séftehetsége, Pajta Bisztró) és Havas Dóra (Lila Füge gasztroblogger) az ízletes tájfajták nagykövetei lettek, Albrecht Tamás (MÓR24 Balatonfüred) az egyik Bib Gourmand-esélyes vidéki étterem séfje is örömmel vette fel őket a konyhakertjébe. Idén először a kertművelésben, növénytermesztésben különösen tapasztalt McMeney Mark (Kert.tv) is beállt a „tájfajtarajongók” sorába, hamarosan beszámol majd a palánták nevelési tapasztalatairól.

Miért érdemes tájfajta gyümölcsöt, zöldséget termeszteni, miért olyan jelentősek a környezetvédelem és a fogyasztók szempontjából egyaránt, és hogyan járulnak hozzá a biológiai sokszínűség megőrzéséhez?

Itthon a tájfajták között egyre népszerűbbek az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) partnerségében működő biokisgazdaság paradicsompalántái, amelyeket hamarosan, idén is bárki beszerezhet a kutatóintézet kínálatából.

A tájfajták a professzionális nemesítés előtti időkből származó, hagyományos kultúrnövények, amelyek gazdálkodó elődeink generációkon átívelő válogató, szelektáló munkája révén jöttek létre. Az évszázadok során kiválóan alkalmazkodtak a hazai adottságokhoz, és genetikai változatosságuk révén máig megőrizték kiemelkedő adaptációs képességüket. Ezért is találhatunk közöttük olyanokat, melyek ellenállóbbak a klímaváltozás okozta hatásokkal, vagy éppen bizonyos károsítókkal szemben. Nemcsak genetikájukban, de formában és ízben is rendkívül változatosak, velük egészségesebbé, zamatosabbá tehetjük étrendünket. Az ÖMKi tevékenységének köszönhetően az elmúlt években egyre jobban megismerhettük az olyan kiváló, itthon termelt tájfajtákat, mint a különleges íz- és formavilágú paradicsomokat, vagy a hazai ökológiai termesztésből származó tönke és alakor tájfajta ősgabonaliszteket. A kutatóintézet a Föld napja apropóján is arra bíztat, hogy ültessük és fogyasszuk a sokszínű és kiváló minőségű tájfajtákat, akár a konyhakertben, vagy éppen a teraszon.

„A tájfajta paradicsompalánták termesztése a genetikai sokszínűség, a szín- és ízgazdagság, és nem utolsósorban agrárörökségünk hatékony megőrzését szolgálja. Kutatóintézetünk évek óta kiemelt figyelmet fordít rájuk. Sokat teszünk azért, hogy májusban évről évre egyre több tájfajta paradicsompalánta jusson el a kiskertekbe.” – számolt be Dr. Drexler Dóra, az ÖMKi ügyvezetője a kezdeményezésről.

„A palánták kiskereskedelmi forgalomba kerülésével a fenntartható mezőgazdaságra, az ökológiai gazdálkodás jelentőségére is fel szeretnénk hívni a figyelmet, hiszen a hazai biotermékek fogyasztásával nemcsak az egészségünkért, de a környezetünkért is teszünk.” – tette hozzá a Föld napjához kapcsolódva a szakember.

A vásárlók az elmúlt években néhány nap alatt több ezer palántát kapkodtak el az ÖMKi kezdeményezését támogató országos áruházláncból, ezért a szervezők idén ismét, immáron 24 ezer tőre növelték a palántakészleteket. Akik biztosra szeretnének menni, a napokban online is megrendelhetik a tájfajtákat, amelyeket május közepétől személyesen, az ÖMKi irodájában vehetnek át.

Tájfajták nevelésével és fenntartásával nemcsak új gasztronómiai élményt szerezhetünk, hanem agrárörökségünk és környezetünk védelméhez is hozzájárulunk.

Bio-, hazai és helyi termények vásárlásával támogatjuk a fenntartható gazdálkodást, azon belül is a kistermelőket és a családi gazdaságokat. Jó minőségű termést csak erős, edzett, egészséges palántáktól várhatunk, a sikeres palántatermesztés mögött pedig sok ismeret és gyakorlati tapasztalat áll. Az ÖMKI legújabb szakmai kiadványában összegezte a tudnivalókat, így nem kell minden buktatót a saját kárunkon megtanulni. Ha sikerül beszerezni a tájfajta paradicsomokat, az ingyenesen letölthető kiadvány segít a kiültetés fortélyaival, jövőre pedig – a szakszerűen fogott magokból – akár saját magunknak nevelhetünk palántákat. Az erős, alkalmazkodó tájfajta palánták gondozása általában kevesebb ráfordítást igényel, növényvédelmükre kevesebbet kell költenünk. A kémiai növényvédő szerek használatának mellőzése vagy csökkentése mind a környezetünk, mind pedig ránk nézve kedvezőbb. Ha mégis felbukkannak kártevők, akkor az ÖMKi kiadványai és oktatóvideói kíméletes és természetes módszerekkel segítenek orvosolni a problémát.

(Fotók: ÖMKi)