A Fine Dining Lovers nemrég nagyszabású kutatást készített az interneten, melynek témája az volt, hogy hogyan hatott az étterembe járók, azon belül is elsősorban a gourmet vendégek szokásaira a járványhelyzet. Az eredmények mindnyájunk számára tanulságosak. Ezekből szemezgettünk.
Arról már többször írtunk, hogy a vírus egyik legnagyobb áldozata a fine dining volt. A kép azonban most már sokkal árnyaltabb, és az elmúlt hónapokban az is megmutatkozott, hogy az éttermek nagyon fontos szerepet töltenek be mindennapi életünkben.
A kérdőívet 7917 ember töltötte ki, ezek 38 %-a a világ valamelyik nagyvárosában él. A résztvevők 33%-a eszik étteremben egy héten akár több alkalommal is. A legtöbb válasz Olaszországból érkezett, a sort az Egyesült Királyság és Kanada folytatja. A válaszadók legnagyobb része 45 és 54 év közötti. A válaszadók 88%-a olyan helyen él, ahol a kijárási korlátozásnak része volt az éttermek bezárása is. Általánosságban elmondható, hogy a résztvevőknek az éttermekből a társas együttlétek hiányoztak a legjobban, 20% azonban azt is kiemelte, hogy a bezárások alatt az újdonságok teljes hiánya volt igazán zavaró.
Felértékelődik az elvitel és a házhozszállítás?
A járvány előtt napi szinten a megkérdezettek kevesebb, mint 10%-a vett igénybe házhozszállítást vagy elviteles opciót, bő harmaduk azonban hetente azért legalább egyszer választott ilyen lehetőséget is. A karantén ideje alatt ezek a számok nagyon megnőttek, és a megkérdezettek hozzávetőleg negyede minden nap étteremből rendelt ételt. Ugyanakkor a megkérdezettek kb. egyharmada egyáltalán nem vásárolt éttermi ételt, akkor se, ha korábban megtette.
Ami érdekes és fontos adat, hogy a házhozszállítás és az elviteles ételek sokszínűsége és megtöbbszöröződése ellenére a megkérdezettek úgy gondolják, a karantén után visszatérnek eredeti szokásaikhoz, és nem fogják többször igénybe venni ezeket, mint azelőtt.
Az emberek a következő indokokkal választották a házhozszállítást vagy az elviteles ételeket. Az érvek a leggyakoribbtól a legkevésbé mérvadóig követik egymást, és nagyjából ugyanolyan arányban érvényesültek házhozszállítás és elviteles verzió esetén is.
- Nem akartam főzni.
- Meg akartam magam jutalmazni.
- Ki akartam próbálni valami mást.
- Hiányzott a kedvenc éttermem.
- Olyasmit szerettem volna enni, amit én magam nem tudok megcsinálni.
- Nem volt időm főzni.
- Egyedül voltam otthon.
- Nem akartam boltba menni.
A válaszadók 60 %-a határozottan állítja, hogy új képességekre tett szert a karantén alatt. A legtöbben a kenyérsütésben jeleskedtek, de sokan számoltak be arról, hogy új technikákat is elsajátítottak. Ugyancsak fontos, hogy előkelő helyen szerepelt a listán az is, hogy a legtöbben igyekeztek minimalizálni az ételpazarlást is. A megkérdezettek 26%-a nézett folyamatosan séf videókat, és készítette el azt, amit a „nagyok”.
Mi hogyan mer étterembe menni?
És végül egy nagyon fontos tanulság. A kérdőívben az is kérdés volt, hogy milyen szempontok fogják meghatározni az étterembe járási szokásokat. 69% azt felelte, hogy az elsődleges szempont az, hogy milyen biztonsági óvintézkedéseket tesz az adott étterem. 50% a központilag ajánlott biztonsági előírásokat tartja szem előtt, míg 18% csak akkor megy majd étterembe, ha azok is mennek, akikben bíznak. 10% akkor megy majd először étterembe, ha a médiában is mindenhol azt lehet olvasni, hogy biztonságos, míg 19% egyáltalán nem szándékozik házon kívül enni, csakis akkor, ha meglesz a vakcina.
A cikk forrása: finedininglovers.com