Norvégia nyerte a Bocuse d’Or európai döntőjét, ezüstérmes Svédország bronzérmes Dánia lett, a magyar csapat – Pohner Ádám és Csillag Richárd – a 8. helyen végzett és továbbjutott a lyoni döntőbe, amelyre jövő januárban kerül sor.
A legjobb commis díját Olaszország kapta, a legjobb zöldséges tányért a franciák, a legjobb hústálat a finnek készítették. A dobogósokon túl Finnország, Franciaország, Belgium, Svájc, Magyarország, Izland és az Egyesült Királyság vesz részt a lyoni fináléban.
A Bocuse d’Or európai válogatójának helyszínén, Torinóban, június 11-12-én tíz-tíz ország versenyzett a lyoni döntőbe való továbbjutásért. A szabályok értelmében ismét 5 óra 35 perc állt rendelkezésre a hústál és a vegetariánus tányér elkészítésére. Mindehhez Castelmagno sajtot, Fassona Piemontese marhafilét, Sant’Andrea típusú Baraggia Biellese e Vercellese rizst, valamint piemonti borjúmirigyet kellett kötelezően felhasználniuk, míg a titkos alapanyagot, a spagettit a versenyzők csak vasárnap este tudták meg.
Pohner Ádám, Csillag Richárd (commis) és Vomberg Frigyes (coach) az első napon, a 4-es boxban szerepeltek, és nagyon magabiztosan, fegyelmezetten dolgoztak, meglepetések és váratlan események nélkül. Széll Tamás, a két évvel ezelőtti európai győztes pedig a zsűri elnökeként vett részt a versenyen, míg a kóstolózsűriben hazánkat Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke képviselte.
„Jól ment minden, mindent meg tudtunk csinálni úgy, ahogyan szerettük volna. Bent a boxban maximálisan tudtunk koncentrálni, semmi nem zavart meg bennünket. Volt néhány dolog a vasárnapi piacon, amivel másképp számoltunk, de csak apróságok, ezeket is tudtuk kezelni. Minden olyan lett, ahogy terveztük” – mondta el a konyha elpakolása után, hétfőn Pohner Ádám. Majd kedden, a továbbjutás megszerzése után így nyilatkozott a mezőny legfiatalabb – és nagyon elégedett – séfje: „Rengeteget tanultunk az elmúlt hónapokban, aminek nagy hasznát vesszük majd a lyoni felkészülésben, és a következő években is.”
Széll Tamás, aki a torinói versenyen Jerome Bocuse, Carlo Cracco és Enrico Crippa mellett a zsűrelnöki székben foglalt helyet, elmondta, hogy nagyon más nem versenyzőként jelen lenni a Bocuse d’Oron. Az elmúlt években ő a versenyboxban volt, amíg a zsűri kóstolt, a mostani új helyzet volt számára. A feladat nem könnyű, mert az összes ételt (azaz naponta húsz tányért) meg kell kóstolnia, ami igen megterhelő feladat. A magyar csapat ételeinek kóstolásakor annak örült a legjobban, hogy mindkét étel jól sikerült, kiegyensúlyozott volt a két tányér, míg sok országnál voltak jelentős különbségek a két étel színvonala között.
A magyar csapat ételei
Magyarok a VIP-ben
A versenyhelyszínen a VIP szektorban a Magyar Turisztikai Ügynökség és a Magyar Bocuse d’Or Akadémia által üzemeltetett magyar stand is működött, ahol a közönség magyar alapanyagokat, ételeket és italokat ismerhetett meg.
“Ez is, és a tény, hogy Széll Tamás a zsűrielnökségben kapott helyet, bizonyítja, hogy Magyarország jogosan tart számot a nemzetközi gasztroelit figyelmére – mondta Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke, és hozzátette, hogy Széll Tamást az a megtiszteltetés is érte, hogy felkérték, hogy házigazdaként vegyen részt a verseny hivatalos welcome vacsoráján. A torinói esemény szervezője, a GL Events welcome vacsoráján a magyar séf két olasz kiválósággal, Michelangelo Mammolitivel és Nicola Portinarival kápráztatta el a csapatok elnökeit és a többi VIP vendéget.
Fotók: Designfood/Fekete Antonnio